دسته‌بندی نشده

کارشناس دادگستری تعیین قدمت ساخت بنا و کارشناسی سن ساختمان

تعیین قدمت ساخت بنا توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان در سطح استان تهران و البرز انجام می شود. تشخیص سن ساختمان یکی از آیتم هایی است که در جا های مختلف مورد نیاز دستگاه های دولتی و اداراتی مانند اداره برق و اداره گاز و اداره کشاورزی جهت اقدامات اداری می باشد و نیاز به بازدید و بررسی ساختمان توسط کارشناس رسمی ساختمان دارد.

کارشناس دادگستری تهران معمولا از روش های مختلفی، عمر ساختمان را تخمین می زند و معمولا این امر نیاز به کارشناس با تجربه در ساخت و ساز و همچنین دارای سابقه در زمینه کارشناسی رسمی دادگستری دارد.

برای مشاوره کارشناسی در زمینه تشخیص و تعیین عمر ساختمان و قدمت ساخت بنا توسط کارشناس رسمی دادگستری ساختمان در سطح استان تهران با این دفتر کارشناسی تماس بگیرید:

تلفن دفتر کارشناس رسمی دادگستری ساختمان 44231706(021)

تعیین قدمت ساخت بنا در استان تهران

شهر های اطراف تهران هر کدام دارای خصوصیت ها منحصر بفردی هستند مثلا شهر هایی مانند لواسان کوچک و لواسان بزرگ و آبسرد دماوند به عنوان مناطق ساخت ساختمان های ویلایی مورد استفاده در تعطیلات مرکزیت یافته اند و شهر هایی مانند اوشان و فشم و میگون و رودبار قصران علاوه بر محصولات باغی آنها در بهار و تابستان نیز به عنوان مفری از هوای گرم تهران مورد بهره برداری تهران نشینان هستند.

روستا های اطراف رودهن و آبعلی و مناطقی مانند دشت مشا و هزار دشت و جاجرود هم دارای ساختمان های ویلایی کرسی دار قدیمی متعلق به اهالی بومی و سکنه دائم هستند و هم خانه هایی با فرم ساخت جدید هستند که  خوش نشینان منطقه ساخته و از آنها استفاده می کنند.

خانه های قدیمی در استان تهران با چوب و سنگ به عنوان مصالح اصلی ساخته شده اند و در واقع در آن زمان به علت نبود کارخانجات تولید مصالح استاندارد و همچنین عدم امکان حمل مصالح از مسافت های دور، بیشتر ساختمان ها با مصالح و متریال در دسترس و اطراف منطقه ساخته می شد.

تشخیص عمر ساختمان و قدمت بنا در شهر های اطراف تهران با توجه به آیتم های مهندسی توسط کارشناس رسمی انجام می شود.

برای مشاوره کارشناسی با ما تماس بگیرید.

روش تشخیص قدمت بنا توسط کارشناس رسمی

کارشناس ممکن است برای تعیین قدمت ساخت ساختمان از آیتم های متعددی بهره بگیرد. از جمله این موارد می توان به نوع مصالح و تکنولوژی ساخت ساختمان، تفسیر تصاویر ماهواره ای، تفسیر عکس های هوایی، سونداژ و قضاوت مهندسی کارشناس اشاره کرد.

ممکن است به جانمایی محل زمین و ساختمان با gps نیاز باشد که این کار در این مورد توسط کارشناس ساختمان یا کارشناس رسمی نقشه برداری انجام می شود.

این که کارشناس از چه روشی برای تشخیص قدمت بنای ساختمان شما استفاده کند به تجربه وی و مشخصات ساختمان شما بستگی دارد و همانطور که گفتیم تعیین سن ساختمان به نظر یک کارشناس رسمی با تجربه نیاز دارد.

مبنای محاسبه و تعیین سن ساختمان

سن ساختمان تعاریف متعددی دارد و برخی تاریخ شروع عملیات اجرایی ساختمان سازی را مبنا قرار می دهند و برخی تاریخ گواهی پایان کار ساختمانی از مراجع رسمی مانند شهرداری و بخشداری و دهیاری ها. اما به نظر می رسد معیار عمر ساختمان هیچ وقت به قطعیت در عموم کارشناسان رسمی نرسد.

به نظر می رسد مبنای صحیح، تاریخ اتمام واقعی ساختمان و عملیات اجرایی باشد زیرا مثلا در ساخت مجتمع های آپارتمانی در شهر تهران و کلا شهر ها دیده می شود که عملا به خاطر مشکلات اداری و مسائلی مانند اضافه بنا و پرونده های مطروحه در کمیسیون ماده صد شهرداری، اخذ گواهی پایان کار ساختمانی از شهرداری یا سازمان همیاری شهرداری های استان قدری طول بکشد که در برخی موارد بین زمان اتمام واقعی کارهای ساختمانی و زمان اخذ گواهی پایان کار از سازمان نظام مهندسی استان تهران و شهرداری نزدیک به یک سال فاصله ایجاد می شود.

اما تاریخ اتمام عملیات ساختمانی هم تعریف کاملی نمی تواند باشد زیرا مثلا یک زمین ویلایی را در لواسان کوچک یا شهریار در نظر بگیرید که دیوار کشی آن در سال 1384 انجام شده و احداث ساختمان در آن چند سال بعد انجام شده است. اگر منظور از درخواست کارشناسی تعیین قدمت ساخت بنا از کارشناس رسمی این باشد که این زمین چه زمانی مورد تصرف قرار گرفته و آباد شده است بنابراین به نظر می رسد کارشناس باید حتما تاریخ دیوارکشی باغ را در نظر گرفته و در گزارش ذکر کند.

مواردی از این دست است که همیشه به متقاضیان و قضات محترم دادگاه ها توضیح می دهیم که کارشناسی فرمول پذیر نیست و چیزی جای قضاوت کارشناسی و قضاوت مهندسی یک کارشناس رسمی را نمی گیرد.

تعیین قدمت بنا در لواسان

لواسان کوچک و لواسان بزرگ در استان تهران دو منطقه ای هستند که هم دارای بافت های قدیمی با ساختمان های با قدمت ساخت بالا هستند و هم مناطق و محلاتی که از دهه 70 و دهه 80 شمسی به مرور آباد شده و در آن ها ساختمان های ویلایی دوبلکس بزرگ و شیک ساخته شده است. کارشناس دادگستری قدمت بنا با بررسی وضعیت ظاهری ساختمان و مدارک موجود و بررسی تصاویر ماهواره ای یا عکس های هوایی کارشناسی قدمت ساخت را انجام می دهد.

با توجه به وجود بومی های با اصالت قدیمی و بافت قدیمی در لواسان بزرگ و در روستاهای آن مانند برگ جهان و ایرا و … بیشتر می توان ساختمان های خیلی قدیمی را یافت و در لواسان کوچک نیز مجتمع های آپارتمانی و ساختمان های ویلایی با قدمت ساخت کم را بیشتر می توان پیدا کرد گرچه در هر دو منطقه، بنا های جدید و قدیم وجود دارند.

حتی الان نیز در روستا های لواسان کوچک می توان خانه های قدیمی با محل نگهداری دام نیز پیدا کرد.

تعیین سن ساختمان در دماوند و آبسرد و وادان

شهر دماوند در استان تهران از قدیم دارای سکنه بومی و اصیل و از شهر های با قدمت سکونت زیاد بوده است. در سالیان اخیر در اطراف دماوند مناطقی مانند آبسرد دماوند، جاده هومند، وادان، منطقه دشت مشاء با بافت خانه های باغ-ویلا و خانه های ویلایی و باغ های کشاورزی ایجاد شده است که بیشتر به عنوان خانه های تعطیلاتی در آخر هفته مورد استفاده اهالی تهران و دماوند قرار می گیرد.

قدمت ساخت این ساختمان ها بیشتر از دهه شصت تا دهه نود می باشد.

تعیین قدمت ساخت ساختمان ها در شهریار

شهریار نیز در استان تهران به خاطر وجود باغ های فراوان و همچنین مناطق صنعتی و کارگاه های تولیدی متمایز است. خانه باغ ها و ویلا های منطقه شهریار ممکن است دارای قدمت ساخت از دهه 60 تا دهه 90 باشند و تشخیص عمر ساختمان به نظر کارشناسی بستگی دارد.

تشخیص عمر ساختمان در اوشان، فشم و میگون

اوشان و فشم و میگون و مناطقی مانند رودبار قصران در استان تهران همیشه به عنوان یک منطقه ییلاقی مطرح بوده اند و در روستا های این مناطق هنوز می توان خانه های ویلایی کرسی دار با دیوار های بنایی را یافت که از دهه 40 و 50 خورشیدی به عنوان تعطیلات آخر هفته در فصول گرم سال توسط اهالی شهر تهران ساخته شده و مورد استفاده بوده اند.

تشخیص عمر ساختمان در این منطقه نیز توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان و نقشه برداری انجام می گیرد.

 

ما در زمینه کارشناسی تعیین قدمت ساخت بنا به شما کمک می کنیم

اگر نیاز به مشاوره کارشناسی برای تعیین قدمت بنا و عمر ساختمان در استان تهران دارید می توانید با ما تماس بگیرید:

شماره تلفن دفتر کارشناسی رسمی ساختمان 44231706(021)

موبایل 2282044-0912

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *